Kazalište koje može dotaknuti dušu
OBJAVLJENO: u festival 2017. | vijesti |
Pretposljednji dan festivala ukazao na značenje apostolata laika i izazvao buru emocija
U subotu u podne u dvorani Sv. Franje u sklopu popratnog programa festivala, predstavili smo Krešmira Tičića, po struci arhitekta, ali i libretista kršćanskih mjuzikla, koji svoj rad u kazalištu opisuje kao apostolat laika, sukladan „Apostolicam Actuositatem“ – Dekretu Drugoga vatikanskog koncila. U programu smo, uz ugodan razgovor, koji je vodila dr. sc. Sanja Nikčević imali prilike uživo te u audio i video prezentaciji čuti songove iz mjuzikala – „Mali suci“, „Brat Franjo“,“ Sunčana zraka“ i „Dječji vrtić za odrasle“. Kako su predstavljanju nazočili i nekadašnji izvođači mjuzikla, vrlo su emotivne reakcije izazvale audio i video snimke i fotografije iz sedamdesetih, osamdesetih i devedestih godina prošloga stoljeća. Od prvoga mjuzikla, „Mali suci“ praizvedenog u zagrebačkoj župi Gospe Lurdske 1973. godine do izvedbe mjuzikla „Život za život“ u sklopu drugoga Festivala kršćanskog kazališta, u prepunom Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu 2016. godine, Krešimir Tičić radosno živi i stvara kazalište (uz mjuzikle je, kao arhitekt, izveo zagrebačko kazalište Žar ptica) iz kršćanskog nadahnuća.
Večer je također bila prava poslastica za ljubitelje kazališne umjetnosti i izazvala je buru emocija i kod publike i kod umjetnika i kod organizacijskog odbora festivala. Kako smo, kao organizatori, ostali bez riječi u zagrljaju, koji nam je izazvao Pere Eranović u predstavi „Priče iz Vukovara“, i spontano preskočili razgovor s umjetnicima i publikom, koji uobičajeno vodimo nakon predstava, donosimo Vam dojmove naše publike.
Fra. Ante Marić Veronikin rubac
Režija: Marijan Grbavac
Izvodi: Dramska udruga Proložac
„Nevjerojatno da je ovo amaterska predstava! Izvrsni glumci, režija vrlo dobra i u pravom smislu ovo je bio vjerski program. Na Biblijsku se priču nadovezala nova priča koja se fantastično uklapa u cijelu tu Uskrsnu priču! Zadivljena sam i baš ne mogu vjerovati kako amateri rade!“
(Janja)
„Sve mi se svidjelo. Iako sam malo okasnila i došla na scenu Veronike i Šimuna Cirenca, odmah sam bila uvučena u priču, odmah sam bila zahvaćena snagom predstave. Hvala Vam!“
(Milica)
„Što je drama? Kako su apostoli i Marija Magdalena, kako su Veronika i Šimun Cirenac doživjeli smrt Nazarećanina? Čime su bili zahvaćeni? Strahom? Očajem? Supatnjom? Susretljivošću? Šutnjom? U groznici misli i emocija, oni su bili uz Isusa u trenucima Njegove najveće muke. U trenucima, povijesnim trenucima ljudskoga spasenja, u otajstvenim trenucima patnje i smrti Bogočovjeka, koji je iz ljubavi predao svoj život na oltar, na kojemu nas i danas čeka. Susret. Susret Veronike. Susret nas sa Njim. To sam vidjela u ovoj predstavi. Izvrsni glumci, prirodni, kvalitetna režija i odlična kostimografija. Čestitam!“
(Marija)
Siniša Glavašević Priče iz Vukovara, monodrama
Režija i izvedba: Pere Eranović, HNK Split
„Izvrsna predstava. Izvrsna izvedba mladog glumca. Prenesena emocija i događaji života i vremena koji smo doživjeli u stvarnosti. Izvrsno uklopljena priča sudbine Vukovara i isprepletena sa životnim pričama i onim što i mlade generacije mogu iz toga naučiti. Mene je pogodilo u srce.“
(Eva)
„Rekao bih – predstava visokog intenziteta – sadržajnog, emocionalnog, spoznajnog, estetskog. Čini mi se da je snaga u kombinaciji životnih elemenata, poetskih, dokumentarističkih i prekrasne glume, koja uvodi gledatelja u predstavu na razini na kojoj je on spreman. Spaja prošlost, sadašnjost i budućnost i mikrolokaciju Vukovara i podruma sa pitanjima čovjeka i cijeloga svijeta. Evo, naježio sam se.“
(Boris)
„Hvala na ovome. Meni je dosta. Ne trebam ništa više.“
(Vladimira)